Klaster
Poligraficzno-Reklamowy
w Lesznie
ul. Bolesława Chrobrego 35A
64-100 Leszno
tel. +48 65 529 29 47
fax +48 65 529 29 51
email: manus@data.pl





  • Banner2
  • Banner3
  • Banner1

Sztuka nie wspierania, czyli ?co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze ??

23 września 2009 r.

Wrzesień 2009 obficie obrodził przeróżnymi konferencjami. Według pani Prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (organizatora konferencji) pani Marii Ładzińskiej-Depko we wrześniu w Poznaniu odbędzie się łącznie 500 (sic!) konferencji. Sam przekazałem członkom Klastra Poligraficzno-Reklamowego zaproszenia na 3 imprezy (no to przegapiłem 477 innych). Dzisiaj odbyła się pierwsza z tych, do udziału w których zachęcałem. To konferencja informacyjno-promocyjna w ramach projektu INNET Innowation Express „Wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw sektora automatyki w Wielkopolskim Klastrze Zaawansowanych Technik Automatyzacji ELPROTECH i w partnerskich klastrach europejskich – budowa wspólnej strategii rozwoju”.

To interesujący projekt, którego celem jest integracja środowiska klastra, zbudowanie relacji z partnerami klastrowymi z Niemiec i Hiszpanii oraz opracowanie międzynarodowego projektu badawczo-rozwojowego i wniosku o jego dofinansowanie z funduszy UE.

Zaprezentowany został także 7. Program Ramowy, z którego mógłby być finansowany taki program badawczy dla trzech partnerów z trzech różnych krajów europejskich.

Jednak referat, który wzbudził najwięcej kontrowersji, to prezentacja na tydzień przed końcem III kwartału zmodyfikowanego Działania 1.6 Rozwój sieci i kooperacji Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na IV kwartał został zapowiedziany pierwszy termin składania wniosków o dofinansowanie projektów z tego działania.

Ten organizator konferencji ma brzydki zwyczaj nie zarządzania dyskusji po referatach, pomimo wyraźnego zaznaczenia tego punktu w programie konferencji. To już druga konferencja organizowana przez WIPH, w której pominięto ten punk programu(chyba uczestniczyłem dotychczas właśnie tylko w dwóch).

Przypomnę, że jest to działanie, którym Zarząd Klastra Poligraficzno-Reklamowego interesuje się od pierwszej publikacji WRPO na lata 2007-2013, tzn. od roku 2007. Wówczas działanie to miało jeszcze sygnaturę 1.7 i zakładało, że przy 15% wkładzie własnym, instytucja będąca koordynatorem klastra będzie mogła pozyskać środki na inwestycje, promocje, współpracę z B+R czy szkolenia prowadzone w środowisku firm klastrowych. Przechwalałem się tym działaniem na wszystkich konferencjach, seminariach i warsztatach w środowisku klastrowym w Polsce, w których uczestniczyłem, a przedstawicie klastrów z innych regionów zazdrościli nam wysokiej pozycji klastrów w regionalnym programie operacyjnym. Już 13 czerwca 2008 roku, na Walnym Zgromadzeniu Członków Klastra przedstawiłem założenia projektu, który zamierzaliśmy zrealizować w ramach projektu dofinansowanego z Działania 1.6 Rozwój sieci i kooperacji WRPO. Zainteresowanych zapraszam do lektury Biuletynu Informacyjnego Klastra Poligraficzno-Reklamowego nr 2 z 13 czerwca 2008 r. lub wersji elektronicznej biuletynu www.poligrafia.leszno.eu/files/71/biuletyn_nr_02.pdf. Działania Zarządu skoncentrowały się na pozyskaniu instytucji, która zechciałaby i miałaby odpowiednie kompetencje i doświadczenia do przeprowadzenia tego projektu w roli koordynatora klastra. To nie było łatwe, bo taka instytucja musiałaby po podpisaniu umowy o koordynowaniu działań klastrowych i zobowiązaniu się do realizowania projektu, którego celem jest wyłącznie realizacja celów klastra, podjąć trud napisania projektu, przeprowadzenia procedury aplikacyjnej i realizacji projektu, a ponadto do zgromadzenia 15% budżetu projektu jako wkładu własnego i środków na realizację pierwszej transzy na finansowanie projektu (w tym działaniu nie zostało przewidziane prefinansowanie lecz zwrot wcześniej wydatkowanych środków - refinansowanie). Koordynator musi ponadto także przyjąć odpowiedzialność za wydatkowanie środków publicznych, czyli za prawidłową realizację projektu (Zarząd klastra nie chciał przyjąć tej odpowiedzialności). Taką instytucję jednak znaleźliśmy, a raczej zawsze ją mieliśmy. To nasz pierwszy partner – Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Lesznie. Trzeba było tylko przekonać panią Prezes Dorotę Zgaińską, że nasz projekt wpisuje się w założenia działania 1.6 WRPO, że biznesplan jest realistyczny i osiągnięcie celów projektu daje duże prawdopodobieństwo kontynuacji działalności kastro w okresie określanym jako trwałość projektu tzn. przez 3 kolejne lata po zakończeniu realizacji projektu. Kto miał już do czynienia z projektami finansowanymi z UE ten wie, że zadanie jest trudne i odpowiedzialność duża.

Pozwoliłem sobie na ten dość długi poprzedni paragraf, żeby jaśniej było widać co mianowicie zostało „spieprzone”. To nasza i CIiTT-u praca. Podczas gdy zacieramy ręce do pracy w oczekiwaniu na IV kwartał i ogłoszenie pierwszego terminu składania wniosków o dofinansowanie Działania 1.6 Rozwój sieci i kooperacji WRPO, przedstawicielka Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego pani Kamila Hałupka-Piechocka przedstawia zmodyfikowane założenia działania 1.6 tak, że ja już przestałem rozumieć to działanie. Z referatu wynika mianowicie, że:
1. alokacja środków na Działanie 1.6 Rozwój sieci i kooperacji WRPO to zaledwie 5 mln EURO, a nie jak było poprzednio 10.51 mln EURO,
2. będzie tylko jeden konkurs – właśnie w IV kwartale 2009 r.
3. maksymalna wartość pomocy 2 mln PLN,
4. pomoc publiczna nie może przekroczyć 60% - a więc przynajmniej 40% wkładu własnego (sic!)
5. wydatki ponoszone w ramach mechanizmu elastyczności (cross-financing) nie więcej niż 60% (a myślałem, że już rozumiem tę nowomowę) cokolwiek to oznacza.
Próbowałem odnaleźć na stronach www.wrpo.wielkopolskie.pl szczegóły tej zmodyfikowanej wersji Działania 1.6 WRPO – bez skutku. Jest jeszcze wersja z sierpnia 2009 r., w której jest już alokacja 5,155 mln EURO ale wkład własny jeszcze 15%. A więc usłyszeliśmy na konferencji absolutnie najświeższe wiadomości.

Jeśli chodzi o alokację, to zmniejszenie jej o połowę, ogłoszenie tylko jednego konkursu i takie „spieprzenie” działania daje gwarancję „zaoszczędzenia” unijnych pieniędzy i niewykorzystanie alokowanych środków (chętnie bym się założył o to co zostanie, że tak będzie). Jeśli inne klastry podobnie jak my przygotowały projekty na poprzednich założeniach, to zapewne zostały teraz równie skutecznie zniechęcone do aplikowania o środki z działania 1.6. Aby wykorzystał wszystkie alokowane środki potrzeba przynajmniej 10 projektów z maksymalną kwotą wsparcia, które pozytywnie przejdą procedurę aplikacyjną i realizację projektu.

Jak zastanawiam się nad przyczynami takiego psucia Strategii Lizbońskiej, zakładającej, że to właśnie przedsiębiorstwa z kategorii MŚP stymulowane poprzez cluster-based policy (polityki gospodarczej opartej o klastry) mają najefektywniej budować innowacyjną gospodarkę Europy opartą na wiedzy, i to psucia nie tylko na przykładzie tego działania WRPO, ale także na karkołomnym programie wsparcia w Działaniu 5.1 Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym POIG oraz preferowaniu przez Komisję Europejską tyko dużych organizacji klastrowych, to nieodparcie nasuwa mi się wniosek, że to jest motywowane strachem lub wygodnictwem urzędników. Przecież łatwiej i bezpieczniej jest nadzorować realizację np. trzech wielkich, wysokobudżetowych (wiec przygotowanych przez drogich specjalistów z firm konsultingowych) niż np. pięćdziesięciu trzech małych projektów, prowadzonych przez małe organizacje ciągle oczekujących pomocy, rady i stale popełniające drobne i większe błędy, które trzeba wykrywać i odsyłać beneficjentowi do poprawy.


Szkoda tylko naszej pracy – znowu zostaliśmy oszukani!

Cezary Główka

P.S.
Załączam plik z prezentacją referatu pani Kamili Hałupki-Piechockiej z materiałów konferencyjnych. Przekonajcie się sami – ja też nie uwierzyłbym na słowo z drugiej ręki.



2009-09-24 02:19:52

Liczba komentarzy 0
Aby umieścić swój zaloguj się




Firma HALPRESS.eu



Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie



PORTALE POLIGRAFICZNE



FHU POLPLAST Marzena Pacholczyk



CENTRUM INNOWACJI I TRANSFERU TECHNOLOGII Sp. z o.o.