Spotkanie klastrowe 16 kwietnia 2010 r.
W tym trudnym dla wszystkich Polaków czasie żałoby odbyło się kolejne zaplanowane i przygotowane wcześniej spotkanie klastrowe.
Program Spotkania:
- Informacja na temat programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Bon na innowacje”
- Rola inicjatywy klastrowej w kojarzeniu przedsiębiorców z jednostką badawczo rozwojową. Przykłady realizacji „Bonu na innowacje” przez przedsiębiorców klastra – beneficjentów programu w 2009 r.
- Oferta współpracy w realizacji programu „Bon na innowacje” oraz innych prac związanych z transferem wiedzy i technologii Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego w Warszawie.
- Omówienie przez jury prac złożonych na konkurs na nowy znak graficzny – logo klastra oraz rozstrzygnięcie konkursu.
- Propozycja współpracy przedsiębiorstw klastrowych z Zespołem Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie.
- Indywidualne konsultacje przedsiębiorców z przedstawicielami COBR PP.
Uczestnicy spotkania:
dr Irena Zielińska – COBR PP
Jacek Hamerliński – COBR PP
Mirosław Matuszewski – Dyrektor Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie.
Alicja Jankowska – ALGRAF
Marek Swojak – WAR
Robert Kulesza – GRAFI
Justyna Michta – STUART
Marcin Stachowiak – STUART
Marta Dolata – ATALOD
Wiesław Dolata – ATALOD
Mirosław Małecki – GRAFF
Paweł Dopierała – MANUS
Tomasz Spychaj – GRAFF
Cezary Główka – MANUS
Spotkanie rozpoczęło się chwilą ciszy dla uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej.
Cezary Główka przypomniał założenia programu „Bon na innowacje” – kto może być wnioskodawcą, wykonawcą, jakie są etapy realizacji działań, wydatki kwalifikowane, konieczne dokumenty i wymogi formalne oraz wyłączenia – posługując się prezentacją przygotowaną przez PARP w 2008 r. po wprowadzeniu zmian dotyczących trzeciej edycji programu na rok 2010.
Emocjonalnie przebiegła wspólna prezentacja Alicji Jankowskiej i Cezarego Główki – beneficjentów programu w 2009 roku. Podzielili się oni doświadczeniami z przygotowania wniosku, przebiegu programu oraz opowiedzieli o korzyściach z programu dla ich przedsiębiorstw. Podkreślali także rolę jaką odegrał Klaster Poligraficzno-Reklamowy w budowaniu relacji przedsiębiorców partnerami badawczo-rozwojowymi. Oboje przedsiębiorcy zrealizowali program „Bon na innowacje” we współpracy właśnie z COBR PP. Podkreślali, że transfer technologii lub wiedzy do mikroprzedsiębiorstw możliwy jest jeśli ich współpraca z jednostką badawczo-rozwojową przebiega w trzech etapach.
I etap: Wspólne poszukiwanie potrzeb innowacyjnych przedsiębiorstwa.
II etap: Wspólne poszukiwanie środków na finansowanie współpracy – przygotowanie wniosku o wsparcie w programie Bon na innowacje.
III etap: Realizacja programu badawczego – transfer wiedzy.
Gotowość do współpracy w takim trybie zadeklarowali goście spotkania z Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego w Warszawie – pani dr Irena Zielińska i pan Jacek Hamerliński, którzy przyjechali właśnie po to aby przedstawić przedsiębiorcom klastra ofertę współpracy w przygotowaniu i realizacji programu PARP „Bon na innowacje”
Goście z Warszawy byli jednocześnie członkami jury oceniającego prace zgłoszone do konkursu na nowe logo – znak graficzny naszego stowarzyszenia Klaster Poligraficzno-Reklamowy w Lesznie. Jury złożone wyłącznie z pracowników COBR PP dostało do oceny 24 prace członków klastra. Na spotkaniu zostały przedstawione i skomentowane przez jury wszystkie zgłoszone projekty. Jury wybrało projekt zw02.pdf jako najlepszy ze zgłoszonych. Taki był komentarz jury tego projektu: Rodzaj „namiotu” chroniącego członków klastra wydaje się trafną ideą znaczeniową. Prostota znaku i nawiązanie do barw farb triadowych są tu zaletą. Walorem znaku jest też stosunkowo prosta zamiana na wersję czarno-białą, która (jak częsta praktyka wskazuje) będzie niezbędna przy drukach jednokolorowych i biurowych. Napis z boku złożony półgrubymi wersalikami wydaje się zbyt mocny w porównaniu z graficznym działaniem znaku. Ewentualne wprowadzenie korekty optycznej nie powinno sprawiać trudności. Proponujemy przyznać I nagrodę twórcy projektów oznaczonych symbolami zw02.pdf oraz zf35.pdf.
Jury wyróżniło projekt 9900se.pdf, komentując: Ciekawy znak w formie okrągłej pieczęci. Dobrze nakreślone sylwetki. Wydaje się jednak, że postać w centrum powinna być w mocniejszym kolorze (na pewno nie żółta). Można też spróbować zastosować bardziej czytelne i nieco większe litery w dookolnym napisie. Znak jest dobrym początkiem do dalszej pracy nad nim. Proponujemy przyznać wyróżnienie za znak 990se.pdf.
W czasie spotkania ujawnili się autorzy obydwu projektów. Są to Cezary Główka i Marcin Stachowiak.
Pan Mirosław Matuszewski Dyrektor Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikayjnych w Lesznie krótko przedstawił kierunki kształcenia w jego szkole, które już teraz mogłyby być interesujące dla przedsiębiorców klastra oraz zapowiedział próbę podjęcia w nowych zawodach związanych z poligrafią i reklamą. Mówił o doświadczeniach szkoły we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami oraz o możliwości współpracy z klasterem i z przedsiębiorcami w nim zrzeszonymi.
Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami przedsiębiorców z przedstawicielami COBR PP, w których wstępnie omawiali współpracę. Wszyscy przedsiębiorcy uczestniczący w spotkaniu podejmą próbę złożenia wniosku o wsparcie w programie „Bon na innowacje”.
Cezary Główka