|
Sprawozdanie Zarządu
Przed Walnym Zgromadzeniem dnia 13 czerwca 2008 r. Zarząd Przygotował Sprawozdanie za okres sprawozdawczy od 3 sierpnia 2007 r. ? 31 maja 2008 r. oraz okres przed rejestracją stowarzyszenia
Zarząd Klastra Poligraficzno-Reklamowego w Lesznie w okresie sprawozdawczym kontynuował działania podjęte przez Pełnomocnika Klastra przed rejestracją stowarzyszenia. Celowe więc będzie przedstawienie również wcześniejszych czynności dotychczas nie prezentowanych.
Działania Zarządu ukierunkowane było na realizację celów statutowych Klastra, z których jako najistotniejsze na tym etapie rozwoju organizacji zostały wskazane następujące:
1. Współpraca wewnątrzklastrowa.
2. Stymulacja rozwoju.
3. Powiększenie rynku.
4. Kapitał ludzki.
Ad. 1.
Cel ten realizowany jest poprzez pokonywanie barier mentalnych przed współpracą firm konkurujących na rynku lokalnym oraz poprzez pełne rozpoznanie przez uczestników organizacji indywidualnych ofert firm reprezentowanych w Klastrze.
W omawianym okresie odbyły się dwa spotkania integracyjne służące bliższemu wzajemnemu poznaniu się przedsiębiorców i pracowników firm klastrowych. Pierwsze odbyło się 19 maja 2007 roku. Pretekstem stały się obchody Dnia Drukarza. W spotkaniu wzięło udział siedemnastu przedsiębiorców z firm naszej branży oraz przedstawiciel instytucji partnerskiej – Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Lesznie. W atmosferze pikniku uczestnicy spotkania mieli możliwość rozmowy na tematy nie tylko biznesowe. Nieformalna debata była oczywiście zdominowana tematyką klastrową.
Druga impreza odbyła się 19 sierpnia 2007 roku. Był to spływ kajakowy połączony z pieczeniem kiełbasek na ognisku oraz „chrztem drukarza-kajakarza”. Uczestników było znacznie więcej. Poza przedsiębiorcami byli również ich pracownicy, przyjaciele i rodziny. Jednym z uczestników był dyrektor szkoły, z którą później podjęliśmy rozmowy o współpracy w dziedzinie kształcenia na potrzeby naszej branży.
Obie imprezy zaowocowały nawiązaniem lub zacieśnieniem kontaktów nieformalnych, które potem ułatwiały współpracę biznesową. Wartość takich spotkań jest niebagatelna, więc Zarząd planuje regularne organizowanie imprez plenerowych.
Drugim narzędziem budowania współpracy wewnątrzklastowej jest regularne organizowanie spotkań formalnych członków klastra w celu omawiania bieżących spraw klastra. Ponieważ Klaster nie posiada stałej siedziby, to spotkania odbywają się za każdym razem w lokalu innej firmy reprezentowanej w klastrze. Taka „polityka lokalowa” prowadzona jest świadomie. Spotkania, nazywane roboczymi, dają możliwość gospodarzowi spotkania przedstawienia uczestnikom oferty swojej firmy, stosowane technologie, kadrę, używane materiały oraz produkty. Niejednokrotnie na tych spotkaniach uczestnicy po zapoznaniu się z ofertą gospodarza podejmowali z nim później współpracę. Pomimo działania na rynku lokalnym, wiedza o ofercie innych jego uczestników nie jest wielka. Dwustronne korzyści wynikają z zastąpienia oddalonego podwykonawcy partnerem lokalnym z Klastra. Zwłaszcza firmy wprowadzające nowe technologie lub produkty zainteresowane są zorganizowaniem spotkania na swoim terenie.
Poniżej niekompletna lista zawierająca daty i gospodarza spotkania roboczego oraz wspólnie podejmowane działania:
01.12.2006 r. – ARIS
02.02.2007 r. – MANUS
23.02.2007 r. – WAR
23.03.2007 r. – ARIS
29.03.2007 r. – wspólny wyjazd na Targi Poligrafii i Reklamy w Poznaniu
11.04.2207 r. – MANUS
19.05.2007 r. – Dzień Drukarza
15.06.2007 r. – ALGRAF
06.07.2007 r. – MAROPLEX
03.08.2007 r. – ARIS – Zebranie Założycielskie
19.08.2007 r. – Spływ Kajakowy
23.08.2007 r. – MANUS – posiedzenie Zarządu Klastra
28.08.2007 r. – Walne Zgromadzenie – Poprawki w statucie
05.11.2007 r. – StuArt
11.04.2008 r. – MANUS – posiedzenie Zarządu Klastra
Ad. 2. i 4.
Rozwój technologiczny firm reprezentowanych w Klastrze jest procesem, który planowany jest w długiej perspektywie czasowej. Jest on zależny od znajomości nowych technologii stosowanych w branży, od możliwości inwestycyjnych firm klastrowych oraz od potrzeb rynkowych.
Zarząd podjął działania w celu pozyskania partnerów w sferze badawczo-rozwojowej. Partnerstwo z jednostkami B+R ma zbudować silne zaplecze intelektualne Klastra. Tą drogą chcemy pozyskać informacje o nowych technologiach oraz możliwościach zastosowania ich w firmach klastrowych, ułatwić przedsiębiorcom możliwość współfinansowania inwestycji innowacyjnych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG), Wielkopolskiego Programu Operacyjnego Innowacyjna Wielkopolska (WRPO) oraz uczestnictwo w Regionalnej Strategii Innowacji (RIS), jak również przeprowadzenie badań rynku.
Zarząd nawiązał kontakt z Instytutem Poligraficznym Politechniki Warszawskiej (IPPW) oraz Centralnym Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Poligraficznego (COBRPP) jako instytucjami wyspecjalizowanymi w doradztwie technologicznym. Po wcześniejszym uzgodnieniu tematyki spotkania przedstawiciele Klastra spotkali się 5 lipca 2007 r. z dyr. IPPW dr Ewą Mudrak i dyr. COBR PP dr Jerzym Hoppe. Spotkanie odbyło się w Politechnice Warszawskiej. Na spotkaniu uzgodniono obszary tematyczne oraz wyrażono wzajemne zainteresowanie współpracą. W spotkaniu uczestniczyła również animatorka poligraficznego klastra mazowieckiego Kolorowa Kotlina – pani Izabela Kaczorowska. Uzgodnione obszary współpracy Klastra z IPPW i COBRPP to wypracowanie indywidualnych strategii rozwoju technologicznego firm klastrowych oraz wspólnej trajektorii rozwoju technologicznego dla Klastra, a także współpraca w zakresie podnoszenia kwalifikacji kadr firm klastrowych oraz dostosowanie oferty edukacyjnej szkolnictwa publicznego do potrzeb naszej branży.
Liczymy również na współpracę z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym (PPNT) w Poznaniu, będącym koordynatorem Regionalnej Strategii Innowacji. Jest to źródło informacji o WRPO Innowacyjna Wielkopolska. 22 marca 2007 zarząd złożył do RIS fiszkę projektową zawierającą plan działania klastra na nadchodzące 3 lata. Projekt ma być finansowany z POIG lub WRPO. Projekt jest nadal w fazie opracowania. Jego założenia zostaną przedstawione na najbliższym zebraniu członków Klastra, na którym będą również obecni przedstawiciele jednostek partnerskich.
Aktywnym partnerem lokalnym jest instytucja okłobiznesowa – Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Lesznie (CIiTT). Wielokrotnie korzystaliśmy z pomocy CIiTT: pierwsze seminarium pt. „Klastry w teorii i praktyce” – 23 listopada 2006 r., zorganizowane przez CIiTT i PPNT spotkanie 16 stycznia 2007 r. na temat finansowania działalności klastrów z funduszy UE, pomoc w złożeniu fiszki projektowej do RIS, przygotowanie projektu do pilotażowego programu PARP „Wsparcie dla klastra” oraz wiele konsultacji w działaniach promocyjnych klastra jak wciągnięcie Klastra do organizacji Wielkopolskich Dni Innowacji 16-17 listopada 2007 r. Klaster korzystał z pośrednictwa CIiTT w kontaktach z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego (UMWW) – np. przedstawiciel Klastra aktywnie uczestniczył w spotkaniu Rady ds. Innowacji Departamentu Gospodarki UMWW opracowującej działanie 1.7 WRPO „Rozwój sieci i kooperacji”. CIiTT wielokrotnie organizował szkolenia i seminaria, na które za pośrednictwem Zarządu zapraszał członków Klastra – duży projekt szkoleniowy „Akademia Innowacyjności” nagrodzony przez Ministra Rozwoju Regionalnego statuetkę „Najlepszej inwestycji w człowieka 2007” (w cyklu seminariów uczestniczył jeden członek klastra zdobywając nawet laur „Lidera Akademii Innowacyjności”). Członkowie Klastra uczestniczyli w organizowanym przez CIiTT szkoleniu „Marketing w małym przedsiębiorstwie” 23 sierpnia 2007 r., „Fundusze unijne dla MŚP” prowadzonym przez prezesa ARR Konin oraz „Samodzielnego opracowania przez Przedsiębiorców Wniosku o dotację w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – Działanie 1.2” 27 maja 2008 r.
Drugim pozyskanym przez Zarząd Klastra partnerem z grona instytucji okłobiznesowych jest Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP. Instytucja ta oferuje m.in. szkolenia nt. pozyskiwania funduszy unijnych. Pełnomocnik Klastra uczestniczył w szkoleniu „EFS krok po kroku” 21 czerwca 2007 r. Konsultanci PISOP wydatnie pomogli przy przygotowywaniu dokumentów niezbędnych do zarejestrowania stowarzyszenia Klaster Poligraficzno-Reklamowy w Lesznie. Nadal korzystamy z konsultacji z PISOP w kwestiach formalno-prawnych.
Zarząd poszukiwał również partnerskiej szkoły, której zechciałaby podjąć trud kształcenia młodzieży w zawodach związanych z branżą poligraficzną i reklamową. 4 września 2007 r. Prezes Klastra spotkał się z panem Kazimierzem Maćkowiakiem Dyrektorem Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych. Strony wyraziły zainteresowanie współpracą na tym polu przy zastrzeżeniu uczestnictwa Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Leszna w tej współpracy. 5 grudnia 2007 r. Prezez Klastra został przyjęty przez pana Rosiaka Naczelnika Wydziału Edukacji UM. Na spotkaniu uzgodniono rozpoczęcie działań związanych z uruchomieniem kształcenia w interesujących Klaster specjalnościach zawodowych po wcześniejszym zbadaniu potrzeb rynku pracy oraz zainteresowania młodzieży zawodami poligraficznymi.
31 stycznia 2007 r. na spotkaniu z panią Alicją Szczypińską Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju UM Leszna Pełnomocnik Klastra przedstawił cele oraz projekt powstania Klastra. List intencyjny powstania Klastra podpisał Starosta Powiatu Leszczyńskiego oraz Prezydent Miasta Leszna. Partnerzy samorządowi jednak nie wykazują dotychczas większej aktywności.
Zarząd poszukiwał również partnerów lokalnych w sferze badawczo-rozwojowej, którzy uczestniczyliby w tworzeniu strategii rozwoju technologicznego firm klastrowych i badaniach rynku lokalnego.
W lutym 2007 r. Pełnomocnik Klastra spotkał się z prof. Krzysztofem Piaseckim – dyrektorem Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ) w Lesznie. Spotkanie było umówione przez panią Naczelnik Szczypińską, która również brała w nim udział. Pełnomocnik Klastra przedstawił propozycję współpracy badawczej wobec Instytutu. Niestety ani pani Naczelnik Szczypińska, ani pan profesor Piasecki nie podzielają opinii, że Klaster jest dobrym narzędziem do wprowadzania innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach.
W czerwcu 2007 r. Pełnomocnik Klastra spotkał się z zastępcą dyrektora Instytutu Politechnicznego PWSZ w Lesznie panem dr Sławomirem Miedziakiem, proponując mu współpracę na polu technologicznym. Do podjęcia współpracy nie doszło.
W sierpniu 2007 Pełnomocnik Klastra dwukrotnie składał List Intencyjny w Rektoracie PWSZ. Ostatecznie doszło do spotkania z Prorektorem PWSZ prof. Franciszkiem Pawlakiem. Pan profesor po otrzymaniu Listu Intencyjnego (już trzeci egzemplarz) obiecał postawić temat współpracy z Klasterem na Konwencie Rektorów. W czasie Dni Innowacji w październiku 2007 r. ten sam temat został przedstawiony Prorektorowi PWSZ panu prof. Czesławowi Królikowskiemu. Niestety PWSZ dotychczas nie odpowiedział na te propozycje ani nie odesłał Listu Intencyjnego.
Ad. 3.
Zarząd Klastra podjął szereg działań promocyjnych i informacyjnych, których celem było:
a) rozpowszechnienie informacji o powstaniu Klastra w środowisku firm branży,
b) pozyskanie nowych partnerów,
c) stworzenie wizerunku Klastra jako grupy przedsiębiorstw budujących wspólną markę
d) budowanie marki Klastra
luty 2007 r.
- wydrukowanie i rozdanie naklejek z logo Klastra wszystkim firmom klastrowym z propozycją umieszczenia ich na wszystkich produktach każdej firmy.
czerwiec 2007 r.
- ukazanie się w sieci portalu www.poligrafia.leszno.eu zawierającego bieżące informacje o wydarzeniach w Klastrze, oferty firm klastrowych z linkami do ich stron internetowych, zakładka dokumentów (statut, uchwały, list intencyjny), oferty partnerów Klastra z linkami do ich stron internetowych oraz informacje mediów o Klastrze.
lipiec 2007 r.
- rozesłanie informacji o powstaniu klastra do wszystkich urzędów samorządowych w powiatach: leszczyńskim grodzkim i ziemskim, wschowskim, gostyńskim, rawickim, kościańskim, górowskim, śremskim, krotoszyńskim i wolsztyńskim – drogą elektroniczną, pocztą oraz przeprowadzono rozmowy telefoniczne z większością tych urzędów (z szefami lub sekretarzami), a z niektórymi osobiście
sierpień 2007 r.
- ukazanie się informacji o powstaniu Klastra na prestiżowych krajowych portalach branżowych, lokalnych portalach informacyjnych oraz portalach samorządów.
- powstanie Listu Intencyjnego Klastra Poligraficzno-Reklamowego w Lesznie oraz podpisanie go przez przedsiębiorców, jednostki badawczo-rozwojowe (IPPW, COBRPP), szkołę (Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Lesznie), organizacje okołobiznesowe (CIiTT, PISOP, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa) oraz samorządy (Starosta powiatu leszczyńskiego, Urząd Miasta Leszna).
listopad 2007 r.
- współorganizacja i udział w WIELKOPOLSKICH DNIACH INNOWACJI INNOWA 2007 – stoisko w Sali Muzeum Leszczyńskiego, pylon reklamowy
- wydanie pierwszego numeru Biuletynu Informacyjnego Klastra w formie drukowanej i elektronicznej na portalu Klastra.
UDZIAŁ W KONFERENCJACH I SEMINARIACH
14 marca 2007 r.
- Warsztaty konsultacyjne PPNT „Innowacyjna Wielkopolska” - Poznań
11 kwietnia 2007 r.
- Warsztaty Wydziału Promocji i Rozwoju n/t „Program wspierania gospodarki lokalnej” - Leszno
26 lipca 2007 r.
- Seminarium w OPI „Podstawy prawne funkcjonowania klastra” – Warszawa
27 września 2007 r.
- Warszaty w ramach projektu Forum Aktywizacji i Kooperacji Innowacji Regionalnej „Klastry – teoria i praktyka w Wielkopolsce” – Piła
(wygłaszany referat-prezentacja)
2 października 2007 r.
- Seminariu PISOP w Dymaczewie k/ Poznania na temat aktywizacji przedsiębiorczości
(wygłaszany referat-prezentacja)
19 października 2007 r.
- Konferencja w ramach OPEN DAYS 2007 „Instrumenty i programy sprzyjające innowacji w Wielkopolsce” organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – Poznań
(wygłaszany referat-prezentacja)
13 lutego 2008 r.
- Konferencja poświęcona tematyce klastrów
25 lutego 2008 r.
- Konferencja organizowana przez Kredyt Bank n/t „Dotacje unijne – Twoja szansa na szybszy rozwój” – Leszno
10 marca 2008 r.
- Konferencja podsumowująca projekt „Utworzenie Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Lesznie” – Leszno
28 kwietnia 2008 r.
- Konferencja PPNT „Innowacyjna Wielkopolska – 4 lata wdrażania strategii” – Poznań
28 maja 2008 r.
- Konferencja Ministerstwa Rozwoju Regionalnego „Dotacje na innowacje – wsparcie strefy badawczo-rozwojowej oraz Instytucji Otoczenia Biznesu” – Poznań
2-5 czerwca 2008 r.
- 8 Europejska Akademia Regionów n/t „Klastry regionalne – rozwój i organizacja” organizowana przez Kraj Związkowy Nadrenia-Palatynat oraz fundację Hertie – Höhr-Grenzhausen (Niemcy)
(wygłaszany referat-prezentacja)
INFORMACJE PRASY LOKALNEJ I SPECJALISTYCZNEJ
11-26 listopada 2007 r.
- ABC nr 92 23 „Drukarze się zjednoczyli”
Czerwiec 2007 r.
- Pomorski Przegląd Gospodarczy nr 6/2007 s. 26 „Jakie korzyści dla przedsiębiorstw”
25 stycznia 2008 r.
- Panorama Leszczyńska nr 4 (1459) „Z klastrem w przyszłość"
Kolejne działania Zarządu Klastra będą się koncentrowały na opracowaniu projektu funkcjonowania Klastra na okres 3 lat oraz na pozyskaniu środków na jego realizację.
Za Zarząd Klastra Poligraficzno-Reklamowego w Lesznie
Prezes Zarządu Cezary Główka
2008-06-13 12:14:01
|
|
 MANUS PAPIER
 Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego
 Twój BIZNES
 MANUS PAPIER
 Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP
|
|