Już po raz czwarty I klasa TOR z Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie, którą objęliśmy patronatem jako Klaster Poligraficzno-Reklamowy, odbyła wycieczkę do Zakładu Produkcji Opakowań Werner Kenkel sp. z o.o.
Co roku piszę to samo, że przedsiębiorstwo przygotowało nam wspaniały poczęstunek i program, który pozwolił zapoznać uczestników ze stosowanymi technologiami druku oraz produkcji opakowań i tektury falistej.
Panowie Cezary Kopciuch i Marek Wieczorek – tego ostatniego z powodu obowiązków w zakładzie zastąpił później pan Rafał Chłapowski – zaprezentowali historię spółki od jej założenia przez pana Wernera Kenkela, od którego firma nosi nazwę, poprzez powstawanie kolejnych zakładów i wprowadzanie nowych technologii opartych o najnowocześniejszy park maszynowy, do stanu gdy funkcjonuję dwa zakłady w Krzycku Wielkim – fleksograficzny wraz z wytwórnią tektury falistej oraz offsetowy, a także najnowszy zakład fleksograficzny w Bochni. Nie łatwo uwierzyć, że firma powstała dopiero w 1979 roku. Po śmierci założyciela spółkę przejęli jego synowie – panowie Adam i Damian Kenkel. Przejście przez obydwa zakłady robi wrażenie. Po zwiedzeniu zakładu znowu spotkaliśmy się na kawie i ciastkach w świetlicy. Tym razem zostaliśmy zapoznani z procedurami kontroli jakości opakowań i surowców.
Planowaliśmy jeszcze krótki spacer po Krzycku lecz okropna pogoda kompletnie pokrzyżowała nam te plany. Na szczęście zostaliśmy przygarnięci w siedzibie stowarzyszenia im. Andrzeja Krzyckiego, gdzie mogliśmy się ogrzać przy filiżance gorącej kawy i herbaty, a przemiła gospodyni - pani Maria Beczkiewicz - opowiedziała nam ciekawe rzeczy o tym niezwykłym miejscu. Ale to już temat na inną wycieczkę …
Cezary Główka