1 marca 2013 r. odnowiliśmy tradycję spotkań roboczych w przedsiębiorstwach reprezentowanych w stowarzyszeniu. Spotkaliśmy się w lokalu firmy Biuro Techniczne BOTT, a naszym gospodarzem był pan Jan Bott – właściciel przedsiębiorstwa od niedawna członek stowwarzeszenia Klaster Poligraficzno-Reklamowy w Lesznie.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia i przedsiębiorca zainteresowany przystąpieniem do naszej organizacji:
1. Marcin Jędrzejczak – pan Marcin nie jest członkiem stowarzyszenia, po raz pierwszy uczestniczył w spotkaniu aby bliżej poznać podejmowane przez organizację zagadnienia, reprezentuje firmę ProMarketing
www.pro-marketing.pl
2. Jan Bott – gospodarz spotkania, któremu dziękujemy za użyczenie lokalu na spotkanie i poczęstunek, Biuro Techniczne BOTT
www.bott.pl
3. Marek Para, firma MAKIO SYSTEM
www.makio.pl
4. Mirosław Matuszewski, Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie
www.zset.leszno.eu
5. Zdzisław Burzec, ARIS OPAKOWANIA
www.aris-opakowania.pl
6. Adam Grys, firma Pam Art
www.pamart.com.pl
7. Piotr Śmiglewski, firma DagArt
www.dagart.net
8. Marcin Stachowiak, który ma ciągle za mało czasu i opuścił spotkanie przed sesją zdjęciową, firma StuArt
www.stuart.com.pl
9. Cezary Główka, firma MANUS papier i karton ozdobny
www.manus.info.pl
Wcześniej obecność potwierdzili także inni kandydaci, jednak nie zdołali dotrzeć na spotkanie. Wobec zainteresowania uczestnictwem w organizacji przedsiębiorców lokalnych oraz spoza subregionu leszczyńskiego, tematem głównym była celowość terytorialnego ograniczenia/ekspansji naszej organizacji. Zainteresowanie uczestnictwem w naszych działaniach podmiotów zewnętrznych nie jest rzeczą nową. Mieliśmy już zapytanie o możliwość uczestniczenia w strukturze klastrowej nawet od przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego. Nie umieliśmy pogodzić takiego odległego członkostwa z koncepcją klastra, jednak nie wzbraniamy się przed współpracą w formie partnerstwa z najbardziej nawet odległymi podmiotami. Możliwości jakie daje nam internet ułatwiają uczestnictwo w spotkaniach i nawet niektórych szkoleniach z dowolnego miejsca na świecie. Współpraca biznesowa także nie wymaga bliskiego sąsiedztwa dzięki rozwojowi systemów logistycznych. Po dyskusji tematu na piątkowym spotkaniu, przekazuję zaproszenie do uczestnictwa w charakterze członków organizacji wszystkim przedsiębiorcom i przedsiębiorstwom z regionów graniczących z subregionem leszczyńskim, czyli z Wielkopolski, Dolnego Śląska i z Ziemi Lubuskiej, prowadzącym działalność w sektorze poligrafii lub reklamy oraz sektorach pokrewnych (np. usługi marketingowe i doradcze, usługi hostingowe i wykonawców stron internetowych, serwis komputerowy i inne). Z podmiotami spoza tego obszaru chętnie podejmiemy współpracę w formie partnerstwa w realizowanych przedsięwzięciach organizacji klastrowej lub w budowaniu biznesowych relacji z członkami stowarzyszenia.
Zgodnie z odświeżoną tradycją spotkań w przedsiębiorstwach i Koncepcją Kreatywnej Bezdomności, pan Jan Bott przedstawił swoją firmę. Uczestnicy spotkania poznali ofertę przedsiębiorstwa działającego w trzech obszarach, na pierwszy rzut oka bardzo odległych – oferując rolnikom końcówki do spryskiwaczy (bardzo specjalistyczna i zaskakująco zaawansowana technologicznie dziedzina), sprzedaż i serwis sprzętu do rehabilitacji oraz wykonawstwo przedmiotów z plastiku, na których firma wykonuje nadruki stosując kilka wyszukanych technik druku. Przedsiębiorstwo imponująco zorganizowane i w pełni kompetentne w obszarach swoich specjalizacji, w którym wyraźnie widoczna jest koncentracja uwagi na jakości produktu.
Omówione zostały także bieżące projekty – nowe partnerstwa w tworzonej pracowni designu, planowane szkolenia oraz działania w zakresie pozyskania rynków zagranicznych.
Cezary Główka