Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa - wykonawca projektu pracowni designu. Nowe interesujące partnerstwo.
W wyniku kilkuletnich starań i przygotowań Zespół Szkół Elektryczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie współpracując z Klastrem Poligraficzno-Reklamowym rozpoczął kształcenie w zawodzie technik organizacji reklamy. Pierwsza klasa rozpoczęła naukę w roku szkolnym 2011/2012, przy wydatnej pomocy zarządu stowarzyszenia KP-R oraz przedsiębiorców zrzeszonych w inicjatywie klastrowej, wspomagających nauczycieli prowadzących ten kierunek nie tylko swoją wiedzą fachową i doświadczeniem zawodowym, ale również konkretną pomocą materialną. Zainteresowanie wśród młodzieży tym kierunkiem zapewnia ciągłość kształcenia w zawodzie technik organizacji reklamy, co przełożyło się na pozyskanie młodzieży do kolejnego oddziału w roku kształcenia 2012/2013.
Z myślą o poszerzeniu bazy dydaktycznej koniecznej do szkolenia techników organizacji reklamy, Klaster Poligraficzno-Reklamowy w Lesznie przygotował projekt na konkurs „Vouchery dla inicjatyw klastrowych” organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Wsparcie współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw w Wielkopolsce” Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki – Działanie 8.2. Transfer wiedzy Poddziałanie 8.2.1. Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw. Pięć najwyżej ocenionych wniosków uzyskało wsparcie w wysokości 50 000 PLN na realizację projektu. Projekt – „Opracowanie projektu pracowni designu dla środowiska Klastra Poligraficzno–Reklamowego w Lesznie oraz adaptacja projektu w partnerskiej szkole (Zespole Szkół Elektroniczno–Telekomunikacyjnych w Lesznie)” uzyskał możliwość realizacji plasując się wśród laureatów konkursu.
Projekt przygotowany przez Klaster Poligraficzno–Reklamowy zakłada opracowanie przy współpracy instytucji badawczo–rozwojowej planów realizacji nowoczesnej, multimedialnej pracowni designu, z której korzystaliby uczniowie kształcący się w zawodach technik organizacji reklamy oraz technik informatyk. Pracownia byłaby również wykorzystywana jako miejsce szkoleń dla pracowników firm klastrowych, wspomagając integrację środowiska gospodarczego skupionego w klastrze.
Otrzymane w ramach vouchera środki pozwolą na przygotowanie kompletnego projektu pracowni oraz być może wyposażenie jej w podstawowe urządzenia multimedialne. Kolejnym etapem będzie zakup wyposażenia wskazanego przez instytucję naukową opracowującą projekt. Pracownia może powstać dzięki partnerstwu szkoły, Miasta Leszna jako organu prowadzącego szkołę, inicjatywy klastrowej oraz pozyskanej do wykonania projektu pracowni instytucji badawczej. Do tego partnerstwa zapraszamy również ewentualnych sponsorów – dystrybutorów sprzętu i oprogramowania specjalistycznego, media oraz zainteresowane instytucje. Liczymy na to, że wykonawca projektu będzie z nami współpracował w pozyskiwaniu środków na realizację pracowni, a także pomoże nam pozyskać sponsorów i sam będzie
pierwszym z nich.
Wyposażenie pracowni zostanie przygotowane w oparciu o przepisy związane z kształceniem techników organizacji reklamy, takie jak: podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik organizacji reklamy (w nowej klasyfikacji zawodów nr 333906) oraz standardy wyposażenia pracowni i standardy wymagań egzaminacyjnych dla tego zawodu. Oczywiście, zostaną również wzięte pod uwagę propozycje środowiska gospodarczego, czyli przedsiębiorców zrzeszonych w KP-R, jako użytkowników narzędzi grafiki komputerowej oraz potencjalnych pracodawców absolwentów - techników organizacji reklamy. Szkoła przeznaczyła na stworzenie pracowni osobne pomieszczenie (klasę).
Tworzenie pracowni mogłoby przebiegać w trybie etapowym, w miarę pozyskiwania środków i sponsorów:
- Stworzenie projektu oraz pozyskanie partnerów i sponsorów do realizacji przedsięwzięcia (być może również pierwsze wyposażenie sprzętowe) – 50 000 PLN – środki pozyskane w konkursie „Vouchery dla inicjatyw klastrowych” przez Klaster Poligraficzno-Reklamowy w Lesznie.
- Przygotowanie pracowni (dostosowanie pomieszczenia do potrzeb pracowni), wyposażenie w sprzęt multimedialny (projektor, tablica multimedialna, aparat cyfrowy, profesjonalny skaner płaski), sieciowe oprogramowanie specjalistyczne, kolorowa drukarka atramentowa lub laserowa oraz stacja graficzna dla nauczyciela.
- Instalacja roboczych stacji graficznych dla uczestników zajęć – 10 lub 15 komputerów stacjonarnych.
- Pomoce dydaktyczne – schematy maszyn używanych w poligrafii i reklamie, wzorniki kolorów, wzory krojów pism, katalogi i wzory materiałów do poligrafii i reklamy etc.
- Urządzenia peryferyjne do druku, finishingu i sprzęt pomiarowy (małoformatowa maszyna do druku cyfrowego, ploter tnący, ploter solwentowy, kamera cyfrowa, urządzenia introligatorskie, densytometr, kolorymetr etc.).
Powyższe etapy, wymagania sprzętowe oraz ich wartość zostaną zweryfikowane przez wykonawcę projektu. Realizacja przedsięwzięcia będzie postępowała w miarę pozyskiwania środków i kolejnych partnerów-sponsorów.
Wokół tego przedsięwzięcia KPR buduje partnerstwo instytucji kompetentnych w zakresie designu. Na liście partnerów znajdują się już Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu
www.wsnhid.pl, blisko z nią związana – Szkoła Wyższa Nauk Społecznych Wydział zamiejscowy w Poznaniu oraz Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego. Ta ostatnia instytucja, to stały partner inicjatywy klastrowej, z którym przedsiębiorcy i koordynator zrealizowali wiele wspólnych przedsięwzięć, m.in. to we współpracy z COBR PP powstał nowy kierunek kształcenia w ZSE-T i planowane są kolejne. Realizacją przedsięwzięcia jest także zainteresowane Miasto Leszno jako organ prowadzący szkołę, które zadeklarowało partnerstwo w kolejnych etapach jego realizacji.
Przedsięwzięcie rozpoczyna się od projektu pracowni. Wykonawcą projektu będzie jedna z najdynamiczniej rozwijających się uczelni w Polsce - Wyższa Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, która posiada duże doświadczenie w tworzeniu autorskich pracowni designu zdobyte podczas przygotowania nowych kierunków kształcenia, jak Grafika. Między innymi dzięki aktywności tej uczelni Wielkopolska postrzegana jest jako region promujący design i promujący się poprzez design. Partnerstwo wymienionych instytucji nie ogranicza się jednak tylko do tego pierwszego etapu. Wszyscy partnerzy zadeklarowali współpracę z inicjatywą klastrową w trakcie tworzenia pracowni, a także po jej utworzeniu w realizacji procesu dydaktycznego i szkoleń dla przedsiębiorstw.
Cezary Główka