25 listopada 2011 roku odbyło się w Zespole Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie drugie juz spotkanie pogłębiające współpracę przedsiębiorstw i partnerów inicjatywy klastrowej. Tematem wiodącym spotkania było podsumowanie wyników projektu "Wielkopolskie klastry na rzecz innowacyjności" w ramach projektu systemowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego "Regionalne sieci innowacji i promocja innowacji w regionie" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII - Regionalne kadry gospodarki, działanie 8.2 - Transfer wiedzy, poddziałanie 8.2.2. - Regionalne strategie innowacji współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Spotkanie prowadzili wspólnie dyrektor Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie pani Janina Piotrowiak i prezes Klastra Poligraficzno-Reklamowego w Lesznie Cezary Główka. Pani dyrektor przywitała uczestników spotkania i gości. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów – Wielkopolski, miasta Leszno i miasta Wschowa, przedsiębiorcy sektora poligrafii i reklamy, a także uczniowie klasy TOR (technik organizacji reklamy) i nauczyciele szkoły. Cezary Główka przedstawił źródło finansowania spotkania oraz jego cel.
Spotkanie miało dwie części. W pierwszej podsumowano projekt. Pan Karol Szymański przedstawił przebieg realizacji projektu. Warto zauważyć, że to był debiut w roli prelegenta, z którym pan Karol doskonale sobie poradził. O rzeczywistych rezultatach opowiedział koordynator projektu – Cezary Główka. Poza realizacją celów spotkań projektowych omówił także dwa opracowania-ekspertyzy wykonane w ramach projektu oraz ich znaczenie dla rozwoju klastra. W trakcie tego omówienia wywiązała się dyskusja o współpracy IK z partnerami ze środowiska nauki. Znowu została dostrzeżona mała aktywność tego środowiska w podejmowaniu współpracy z przedsiębiorstwami. Niestety na spotkaniu zabrakło choćby jednego przedstawiciela nauki, więc tylko koordynator próbował usprawiedliwić to środowisko wyjaśniając założenia programu PARP „Bon na innowacje”, który był źródłem finansowania omawianych projektów. Trzeba jednak zgodzić się z zarzutem małej gotowości naukowców do współpracy, wobec ich braku na tym spotkaniu.
Najprzyjemniejszą częścią spotkania było uroczyste przyjęcie nowych członków stowarzyszenia. Owocem serii spotkań w przedsiębiorcami niezrzeszonymi w inicjatywie klastrowej było przyjęcie pięciorga przedsiębiorców aktywnych w sektorze poligrafii i reklamy jako członków zwyczajnych stowarzyszenia. W trakcie realizacji projektu został pozyskany jeszcze szósty przedsiębiorca oraz nauczyciel szkoły aktywnie działający na rzecz partnerstwa szkoły i inicjatywy klastrowej od 2007 roku. W okresie trwania projektu do formalnej współpracy w formie członka wspierającego zadeklarowało się Leszczyńskie Centrum Biznesu oraz partnerska szkoła – gospodarz spotkania. Organizatorzy przygotowali pamiątkowe certyfikaty dla wszystkich nowych członków zwyczajnych i wspierających.
Nowi członkowie zwyczajni:
- Marzena Pacholczyk – przedsiębiorstwo PHU POLPLAST Marzena Pacholczyk
- Jan Bott – przedsiębiorstwo Biuro Techniczne Bott
- Łukasz Goryniak – przedsiębiorstwo FOLKOLOR Łukasz Goryniak
- Adam Grys – przedsiębiorstwo PAMART sp. z o.o.
- Sławomir Schubert – przedsiębiorstwo CDN Sławomir Schubert
- Kazimierz Fidziński – przedsiębiorstwo P,P.H. AKRYLER s.c.
- Mirosław Matuszewski – Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie
oraz członkowie wspierający:
- Leszczyńskie Centrum Biznesu sp. z o.o.
- Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie
Organizatorzy dostrzegając duże zaangażowanie uczniów klasy TOR we współpracę szkoły z IK postanowili ich także przyjąć do grona inicjatywy klastrowej. Zostali odznaczeni znaczkami adeptów reklamy, na których znalazło się nowe hasło promocyjne zaproponowane przez pana prezydenta Rusieckiego na poprzednim spotkaniu – Klaster z klasą „TOR”.
Miłym akcentem spotkania było także przekazanie szkole (klasie TOR) symbolicznego czeku na kwotę 3000 zł od inicjatywy klastrowej. Środki te przekazano z przeznaczeniem na rozwój bazy dydaktycznej dla nowego kierunku kształcenia – oprogramowania specjalistycznego do nauki grafiki komputerowej. Odbyło się to przy aplauzie uczniów klasy i wszystkich uczestników spotkania.
Druga część spotkania miała charakter merytoryczny. Dwie prelekcje specjalistów w zakresie design miały sprowokować dyskusję o odpowiedzialności twórców reklamy za estetykę otaczającej nas przestrzeni i przedmiotów. Pierwszy prelegent był nieobecny lecz jego prezentacja „Komunikat wizualny w przestrzeni publicznej” zawierająca szereg przykładów instalacji reklamowych i propagandowych wywołała ożywioną dyskusję.
Kolejna prezentacja pod tytułem „Grafika użytkowa” przedstawiona przez panią Agnieszkę Leśniak i pana Michała Rulewicza – przedstawicieli pracowni grafiki przedsiębiorstwa Werner Kenkel, producenta opakowań, obejmowała nie tylko zagadnienia wzornictwa lecz również techniczne aspekty powstawania wzorów użytkowych. Ta tematyka także wywołała interesującą dyskusję. Twórcy reklam i wzorów użytkowych muszą umiejętnie pogodzić oczekiwania klienta, który często narzuca trudne do zaakceptowania i bardzo daleko idące koncepcje wzornictwa z fachową wiedzą w tym przedmiocie projektantów. Jeden z przedsiębiorców sformułował zabawną puentę tej dyskusji, że na reklamie i wzornictwie znają się wszyscy. Tym trudniej czasem pogodzić oczekiwania klientów, którzy „znają się na wzornictwie i reklamie” z możliwościami technicznymi a nawet z zasadami przekazu wizualnego.
Cezary Główka