|
Poprawa jakości w zarządzaniu klastrami
22 września 2011 r. odbyła się w Poznaniu konferencja pod tym właśnie tytułem, połączona z wystawą wybranych wielkopolskich inicjatyw klastrowych.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje projekt „Polskie klastry i polityka klastrowa”. W ramach tego projektu przeprowadzonych zostanie 6 ponadregionalnych paneli dyskusyjnych (odbyły się już 3, ostatni 23 września 2011 r.), 16 konferencji regionalnych połączonych z wystawami oferty rynkowej regionalnych inicjatyw klastrowych oraz katalogi klastrów regionalnych. Zostanie wydanych drukiem 11 publikacji oraz 10 artykułów sponsorowanych. Założenia i cele tego projektu zostało zreferowane przez panią Grażynę Buczyńską z PARP. Odbyły się już wcześniej 4 imprezy regionalne w Województwach: Pomorskim, Podlaskim, Śląskim i Kujawsko-Pomorskim. 22 września odbyła się piąta w Województwie Wielkopolskim. Za każdym razem jest inny temat wiodący konferencji. W naszym regionie konferencja poświęcona była jakości w zarządzaniu inicjatywami klastrowymi. Uczestnicy mieli okazję poznać doświadczenia zagranicznych inicjatyw klastrowych z Estonii i Hiszpanii, wysłuchać prelekcji eksperta w dziedzinie klastrów pana Marcina Jabłońskiego o efektywności inicjatyw klastrowych we współczesnej gospodarce oraz prezentacji działań władz regionalnych w zakresie identyfikacji klastrów wielkopolskich, rozpoznania ich potrzeb oraz środków wsparcia regionalnych inicjatyw klastrowych, przedstawionej przez pana Michała Ptaszyńskiego z Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Na zakończenie konferencji odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli klastrów regionalnych.
Towarzysząca konferencji wystawa regionalnych inicjatyw klastrowych była doskonałą okazją do zaprezentowania przez środowiska gospodarcze swojej oferty rynkowej. To bardzo ważne wydarzenie, które z jednej strony dało możliwość pozyskania bezpośrednich kontaktów sąsiadujących w regionie organizacji gospodarczych, z drugiej zaś przedstawienia władzom regionalnym i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, że za aktywnym koordynatorem stoi także aktywne środowisko przedsiębiorstw reprezentowanej branży. Wcześniej uczestniczyłem w jednej tylko konferencji i wystawie klastrów w innym regionie i muszę nieobiektywnie powiedzieć, że wystawa wielkopolska była znacznie ciekawsza. Pokazaliśmy prawdziwą ofertę – produkty, technologie, przedsiębiorstwa. Ledwie pomieściliśmy się w przyznanej nam powierzchni wystawowej (niektórym się to nie udało). Szkoda, że w wystawie uczestniczyło tylko 5 wielkopolskich organizacji klastrowych.
Na konferencji były także dystrybuowane katalogi z czterech poprzednich imprez regionalnych oraz pachnący jeszcze farbą drukarską (to nasz ulubiony zapach) katalog pt. „Klastry w województwie wielkopolskim”. Nie wiedzieć czemu we wcześniej wydanych katalogach nazwy województw pisane były od wersalików. Katalog nie jest wolny od „wpadek” drukarskich lecz podobnie jak poprzednie jest na wysokim poziomie edytorskim. Otrzymaliśmy egzemplarze dla wszystkich przedsiębiorstw klastrowych, które przekażę przy najbliższej okazji, a dla zainteresowanych mam także kilka kompletów katalogów z innych regionów.
Serdecznie dziękuję przedsiębiorstwom, które zechciały przygotować przykładowe produkty pokazane na wystawie, a jeszcze bardziej dziękuję przedsiębiorcom i pracownikom przedsiębiorstw, którzy solidarnie prezentowali wspólną ofertę naszego środowiska odwiedzającym nasze stoisko. To oznacza prawdziwe rozumienie idei klasteringu.
Cezary Główka
2011-09-24 00:49:05
|
|
 WIELKOPOLSKA AGENCJA REKLAMOWA
 Urząd Miasta Leszna
 Pomorski Przegląd Gospodarczy
 WIELKOPOLSKA AGENCJA REKLAMOWA
 Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego
|
|