|
Oferta regionalnych instytucji badawczych i instytucji otoczenia biznesu wobec inicjatywy klastrowej
16 września 2011 r. odbyło się pierwsze z zaplanowanych w projekcie „Wielkopolskie klastry na rzecz innowacyjności” spotkań, których celem jest podniesienie innowacyjności powiązania sieciowego. Spotkanie, które odbyło się w leszczyńskim Ratuszu, prowadziła pani dr Barbara Jankowska z Katedry Strategii i Polityki Konkurencji Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zajmująca się badaniami klastrów krajowych i zagranicznych, z pochodzenia Leszczynianka, współpracująca z inicjatywą klastrową od 2008 r.
Spotkanie rozpoczął prezes Klastra Poligraficzno-Reklamowego w Lesznie przywitaniem uczestników oraz informacją o źródle finansowaniu spotkania.
Pierwsza prezentacja, wygłoszona przez Cezarego Główkę, miała na celu przybliżenie tezy głównej spotkania, a więc relacji biznes – nauka. Omówione zostały trudności w budowaniu tych relacji i nadzieje wynikające z przyjętych polityk – rozwoju gospodarczego w oparciu o klastry i gospodarki opartej na wiedzy. Zostało także przedstawione środowisko mikroprzedsiębiorstw jako rynku wiedzy oraz wynikająca z dotychczasowych doświadczeń IK procedura budowania relacji przedsiębiorstw z partnerami IK ze sfery badawczo-rozwojowej.
Trzy kolejne prezentacje obejmowały przekazanie przedsiębiorcom oferty wybranych regionalnych ośrodków naukowych.
Pan Robert Utrecht przedstawił ofertę badawczą Politechniki Poznańskiej – strukturę uczelni, kierunki badań i specjalności zespołów badawczych. Przedstawił Centrum Innowacji, Rozwoju i Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej jako ośrodka świadczącego pomoc przedsiębiorcom w odnalezieniu właściwego zespołu badawczego do oczekiwanego zagadnienia technologicznego oraz dotychczasowe osiągnięcia ośrodka w komercjalizacji wyników badań prowadzonych na tej uczelni. Przedstawił także swoją instytucję jako pośrednika w kontaktach z instytutami branżowymi oraz innymi uczelniami. Była to informacja bardzo ogólna lecz jednocześnie wskazująca możliwość nawiązania kontaktów z oferentami wiedzy specjalistycznej za pośrednictwem CIRiTT.
Kolejna prezentacja wygłoszona przez pana Przemysława Zawadzkiego z Zakładu Zarządzania Produkcją Politechniki Poznańskiej dostarczyła wielu konkretnych przykładów zastosowania aparatury i wiedzy pracowników Politechniki Poznańskiej do rozwiązywania problemów technologicznych w przedsiębiorstwach. Pan Zawadzki przedstawił ofertę czterech pracowni: Pracowni CAD/CAM, Laboratorium Virtual Reality, Laboratorium Rapid Prototyping oraz Pracowni Inżynierii Odwrotnej.
Kolejna prezentacja „Design w sieci”, która wzbudziła duże zainteresowanie przedsiębiorców branży reklamowej jeszcze przed konferencją, przygotowana przez pana Pawła Buszko z Uniwersytetu Artystycznego nie mogła zostać wygłoszona przez autora. Została ona przedstawiona przez pana Roberta Utrechta, co potwierdziło zdolność CIRiTT do pośredniczenia w kontaktach tej instytucji z innymi uczelniami, nie tylko z PP. Była to prezentacja nie tyle przedstawiająca ofertę Uniwersytetu Artystycznego, co możliwości jakie firmom branży reklamowej może dać współpraca z ośrodkiem badawczym wyspecjalizowanym we wzornictwie.
Tematyka ochrony własności intelektualnej, która wydawała się organizatorowi nieco przedwczesna przed zbudowaniem partnerstwa, w którym ta własność może powstać okazała się jednak trafiona wobec już posiadanych doświadczeń niektórych przedsiębiorstw w dzidzie ochrony patentowej i zwłaszcza ochronie znaków towarowych, z którym to zagadnieniem przedsiębiorstwa branży poligraficznej i reklamowej mają do czynienia na co dzień. Pani Agnieszka Netter reprezentująca Ośrodek Informacji Patentowej Politechniki Poznańskiej przedstawiła możliwości ochrony interesów podmiotów uczestniczących w powstawaniu własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem korzyści płynących ze współpracy z jej instytucją i ze współpracy w tworzeniu tej własności w zespołach, w których uczestniczą naukowcy PP.
Fundacja UAM Poznański Park Naukowo Technologiczny w Poznaniu i Techno-Park Gliwice w ramach projektu partnerskiego wykonują audyty innowacyjne dla przedsiębiorstw. Pan Piotr Nędzewicz z zespołu projektowego PPNT przedstawił założenia audytu, który może wskazać przedsiębiorstwom kierunki współpracy z ośrodkami naukowymi.
Po wszystkich prezentacjach przewidziana była dyskusja. Zogniskowała się ona wokół trzech tematów:
1. Ochrona patentowa i ochrona znaków towarowych.
Przedsiębiorcy, którzy już posiadają doświadczenia w ochronie patentowej byli zainteresowani możliwością rozszerzenia ochrony swoich wynalazków poza granice kraju; dyskutowano problem rejestrowania przez „pirackie” firmy wzorów opakowań powszechnie stosowanych oraz praw do znaków firmowych oraz projektów reklamowych wykonywanych przez przedsiębiorstwa branży.
2. Szybkie prototypowanie.
Przedsiębiorcy byli zainteresowani możliwością wykonywania miniaturowych projektów instalacji reklamowych oferowanych przez przedsiębiorstwa branży oraz wizualizacją i analizą funkcjonalności tych projektów.
3. Procedury współpracy z ośrodkami naukowymi.
Trudne i kosztowne procedury transferu technologii i komercjalizacji wyników badań naukowych zniechęcają obie strony tej relacji do efektywnej realizacji partnerstwa przedsiębiorstw ze sferą nauki. Dyskutowano możliwości wykorzystania środków pomocowych do pokonania tych barier.
Dyskusja przekroczyła planowany czas, pomimo że z korytarza dochodziły smakowite zapachy przygotowanego poczęstunku. Uczestniczyłem w dziesiątkach konferencji i debat, jednak to była pierwsza konferencja, podczas której nie było kolejki do punktu wydawania posiłku. Uczestnicy już po oficjalnym zakończeniu merytorycznego programu nie kwapili się do „kuchni”. Dyskusja trwała nadal w mniejszych grupach lub parach, co skłoniło organizatora do zaproponowania przyniesienia posiłku na salę konferencyjną i kontynuowania debaty.
Cezary Główka
www.manus.info.pl
2011-09-23 15:56:54
|
|
 DRUKARNIA GRAFIT
 Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie
 Panorama Leszczyńska
 ARIS OPAKOWANIA Sp.J.
 Instytut Poligrafii Politechniki Warszawskiej
|
|