29.11.2010r.
********************************************************************
Pięć wniosków o „Bon na innowacje” z klastra uzyskało wsparcie w 2010 r.
Aż pięć wniosków w 2010 r. i gdy dodać dwa, które zrealizowaliśmy w 2009 r., to w wyniku siedem zrealizowanych przez przedsiębiorców z klastra projektów w programie PARP Bon na innowacje. To sukces przedsiębiorców klastra i samego klastra. To wiadomość, która elektryzuje środowiska zajmujące się transferem technologii i komercjalizacją wiedzy. Dokładnie jedna trzecia z 21 wszystkich zrzeszonych przedsiębiorstw uzyskała wsparcie w programie PARP.
Program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości “Bon na innowacje” został przewidziany jako wsparcie przedsiębiorstw chcących zainicjować i rozwijać współpracę z jednostkami badawczo-rozwojowymi. Jest przeznaczony dla mikro i małych przedsiębiorstw, które bardzo rzadko, jak wynika z badań zlecanych przez PARP (M. Juchniewicz, B. Grzybowska, Innowacyjność mikroprzedsiębiorstw w Polsce, PARP, Warszawa 2010) podejmują prace badawczo rozwojowe we współpracy z placówkami badawczymi. Program jest realizowany w trzech edycjach przez trzy lata 2008-2010.
Przedsiębiorcy klastra uczestniczyli od początku w programie – w 2008 r. bez powodzenia. Złożono trzy wnioski, które nie uzyskały rekomendacji PARP. Pisaliśmy o tym na portalu klastra w 2008 r. –
http://www.poligrafia.leszno.eu/77,bon-na-innowace.html
http://www.poligrafia.leszno.eu/80,bon-na-innowacje-po-pierwszym-rozdaniu.html
http://www.poligrafia.leszno.eu/82,bon-na-innowacje-odpowiedz-parp.html.
W 2009 r. dwa wnioski zostały poprawione, a także regulamin programu został nieco zmodyfikowany. Obydwa wnioski zostały zakwalifikowane do realizacji. Informacja o programie z roku 2009:
http://www.poligrafia.leszno.eu/93,bon-na-innowacje.html
Partnerem badawczo-rozwojowym do realizacji tych projektów był Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego.
Tak zwane „dobre praktyki” wykorzystaliśmy w roku bieżącym. Zarząd klastra wspólnie z przedstawicielami COBR PP podjął szereg działań w celu zainteresowania pozostałych przedsiębiorców programem PARP. Zaczęło się od wstępnego rozpoznania potrzeb przedsiębiorców w tym zakresie. Później jedno ze spotkań roboczych klastra, które odbyło się 16 kwietnia 2010 r., poświęcone było informacji i promocji programu „Bon na innowacje”. Relacja z tego spotkania także znajduje się na portalu klastera:
http://www.poligrafia.leszno.eu/99,bon-na-innowacje---ostatnia-edycja-programu.html
Uczestnicy tego spotkania zapoznali się, między innymi, z ofertą COBR PP oraz relacją o realizacji i korzyściach z realizacji „Bonu” dwojga przedsiębiorców z klastra, którzy byli beneficjentami tego programu w 2009 r. Wszyscy jego uczestnicy zadeklarowali udział w programie. Ostatecznie na złożenie wniosku zdecydowało się pięcioro przedsiębiorców z klastra, z którymi naukowcy z COBR PP pracowali dalej już indywidualnie. W ostatniej edycji programu PARP „Bon na innowacje”, przedsiębiorcy naszego klastra złożyli w 2010 r. pięć wniosków, z których wszystkie pozytywnie przeszły procedurę weryfikacyjną.
Łącznie w ciągu wszystkich trzech edycji programu „Bon na innowacje” przedsiębiorcy klastra wspólnie z partnerem badawczo-rozwojowym – Centralnym Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Poligraficznego, z którym współpraca rozpoczęła się już w lipcu 2007 r., wypracowali procedurę umożliwiającą wspólną realizację prac badawczo-rozwojowych. Metodę tę wskazywali na spotkaniu 16 kwietnia beneficjenci „Bonu” z 2009 r. Okazała się skuteczna również w roku bieżącym. Jeszcze raz ją przypomnę. Polega ona na współpracy jednostki badawczo-rozwojowej z przedsiębiorstwem przebiegającej w trzech etapach:
- Wspólne rozpoznanie potrzeb innowacyjnych przedsiębiorstwa.
- Wspólne poszukiwanie środków na przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych, a więc na realizację transferu wiedzy do przedsiębiorstwa.
- Realizacja projektu badawczego – transfer wiedzy.
Procedura ma charakter projektowy i mam nadzieję, że jeszcze wykorzystamy ją w klastrze w przyszłości. Warunkiem koniecznym jest jednak stała partnerska współpraca organizacji klastrowej z jednostką badawczo-rozwojową, kompetentną i zainteresowaną współpracą w realizacji projektów badawczych wspólnie z mikro i małymi przedsiębiorstwami klastra.
„Bon na innowacje” to program 3-letni. Wykorzystaliśmy go w klastrze maksymalnie. Żaden znany mi klaster nie zrealizował aż tylu projektów w ramach tego programu. PARP rozpoczął właśnie badanie ewaluacyjne wśród beneficjentów. Miejmy nadzieję, że wyniki tego badania spowodują, że PARP przedłuży ten program o kolejne lata lub utworzy podobny, dający możliwość przedsiębiorcom, którzy nie zdecydowali się na złożenie wniosków o „Bon na innowacje” zrobić to w kolejnych konkursach, a dla tych, którzy już byli beneficjentami „Bonu” program, stworzy możliwość kontynuacji rozpoczętej współpracy z partnerem badawczo-rozwojowym.
Cezary Główka